— t25&PLANTA UNO
SRETNA DRAMA MLADIĆA IZ NAJOPASNIJE ZEMLJE SVIJETA
O predstavi:
Sretna drama mladića iz najopasnije zemlje svijeta dokumentarna je predstava dramskog pisca i redatelja Ivora Martinića i njegovog stalnog suradnika glumca Guillerma Mirande. Miranda je glumac i performer iz El Salvadora koji je zbog nasilja izbjegao u Španjolsku 2017. godine gdje je danas u sustavu zaštite. Odrastajući u jednoj od statistički najnasilnijih zemalja na svijetu, često je bio žrtva različitih vrsta zlostavljanja. Zanimljivo, po drugim statistikama, nastalih u istom vremenskom periodu, El Salvador je jedna od najsretnijih zemalja na svijetu. Na raskrižju tih dvaju, na prvi pogled potpuno različitih podataka, nastao je ovaj projekt.
Može li se ispričati biografska priča tako jako obilježena nasiljem, a da se ne priča o traumi? Ako se fokusiramo samo na sretne trenutke jednog života, možemo li i dalje ispričati stvarnu priču? Inspirirani statističkim podacima jedne zemlje gdje se pojmovi nasilja i sreće spajaju, autori su izabrali deset sretnih fotografija iz Guillermova života, te kroz tih deset sretnih sjećanja oživljavaju i rastvaraju jednu intimnu biografiju.
Predstava je nastala u suradnji sa organizacijom Planta Uno iz Barcelone.
AUTORSKI TIM
AUTOR, REDATELJ I IZVOĐAČ: Ivor Martinić
AUTOR I IZVOĐAČ: Guillermo Miranda
PREVODITELJICA: Nikolina Židek
GLAZBENICA: Maja Posavec
FOTOGRAFIJA I VIDEO PRODUKCIJA: Gabriel Vorbon
DIZAJN: Olivier Barrette
ASISTENT REŽIJE: Mauro J. Pérez
PR: Marisol Cambre
PRODUCENTICA: Ivana Ujčić
PREMIJERA: 17.2.2022., El Umbral de Primavera, Madrid, Španjolska
GOSTOVANJA:
28.8.2022.-4.9.2022. Cincómonos Espai d’Art, Barcelona, Španjolska
06.10.2023.-27.10.2023. Moscú Teatro, Buenos Aires, Argentina
BROJ IZVEDBI: 8
Osvrti
O sceni se razmišlja kao o društvenom teritoriju gdje se sudbina (ona koju često iscrtavaju vlade, političke institucije i ekonomija) može analizirati i presložiti, kao što je Guillermo uspio rekonstruirati svoju salvadorsku četvrt šetajući praznom pozornicom. Na taj način, nesaglediva stvarnost se može transformirati, a uloge autora i lika se rastvaraju. Zanimljivo je kako Ivorova izvedba pokušava biti nevidljiva kako bi se dalo protagonistički status Guillermu. U tom smislu opažamo režijski rad slušanja, promatranja i vođenja situacija kako bi Guillermo postao pravi autor priče.
Alejandra Varela, Clarin
Miranda nam priča o svom životu, kao i o životu svoje bliske obitelji u rodnom El Salvadoru, bez upadanja u dramatičnost. Odgajan u nasilnom, diskriminatornom i mizoginom kulturnom okruženju, u teškim ekonomskim uvjetima gdje se jedini izlaz čini egzil, njegovo pripovijedanje ne gubi osmijeh, kao što on nikada nije izgubio nadu. Martinić koristi svoje znanje kazališne umjetnosti kako bi transformirao Mirandin život u kazališni čin.
Kao redatelj, Martinić odabire jednostavnu i ogoljenu scenografiju, koja je popraćena zanimljivom glazbenom podlogom i potrebnim projekcijama za ilustraciju pripovijesti. Kao istaknut protagonist, Miranda s posebnim šarmom glumi svoj vlastiti, težak život.
Fernando Casiraghi, Cultura del ser