— t25§KUNSTTEATAR
BILO BI ŠTETA DA BILJKE KREPAJU
O predstavi:
Bilo bi šteta da biljke krepaju je drama o prekidu dugogodišnje ljubavne veze, a u isto vrijeme to je drama koja tematizira sam proces pisanja. Drama tako govori o potrebi da se ispriča intimna povijest, ljudskoj potrebi za pričanjem priča i komunikaciji. Struktura same drama je otvorena, pruža brojne mogućnosti izvođenja, te poziva glumce na autorski rad.
Rad na postavljanju drame započeo je u svibnju 2019. godine nekonvencionalnim koncertnim čitanjem u prostoru kafića. U drugoj fazi projekta kroz desetak izvedbi glumci Maja Posavec i Pavle Vrkljan u otvorenoj scenskoj komunikaciji s autorom drame Ivorom Martinićem istraživali su međusobne profesionalne odnose u potrazi za zadovoljavajućom reprezentacijom drame u kazališnom prostoru.
U listopadu 2020. godine započinje treća faza projekta u kojoj na pozornici ostaju glumci a u fokusu istraživanja je odnos glumca i dramskog teksta u izvedbi.
Od 2021. godine započinje nova faza u kojoj se na pozornici vraća autor drame, te dvoje glumaca i dramski pisac pred publikom nastavljaju istraživati pitanje scenske reprezentacije. Ova verzija izvedbe igra se i dalje u prostoru KunstTeatra.
Sam dramski tekst je u kratkom vremenu dobio brojne nove izvedbe. Sam autor režirao je španjolsku verziju predstave u kojoj postoje tri različite verzije priče, te srpsku verziju, u dvije verzije, koja se prikazuje u prostoru građanskog stana, u produkciji Heartefakta. Drama je postavljena i u više različitih produkcija u Argentini te u Urugvaju, Peruu, Nizozemskoj, Brazilu…
AUTORSKI TIM
AUTOR TEKST: Ivor Martinić
IZVODE: Maja Posavec, Pavle Vrkljan i Ivor Martinić
OBLIKOVATELJ SVIJETLA: Alen Marin
PRODUCENTI: Romana Brajša i Ivor Martinić
ASISTENTICE PRODUKCIJE: Laura Pribanić i Hana Zrnčić Dim
DIZAJNER PLAKATA: Pavao Kuharić
FOTOGRAFKINJA: Karla Jurić
PRODUKCIJA: T25 i KunstTeatar
PREMIJERA: 10.11.2019., KunstTeatar
FESTIVALI:
10.10.2021. Showcase hrvatskog kazalište, HC ITI, Zagreb, Hrvatska
21.09.2024. 4Connect, Hvar, Hrvatska
BROJ IZVEDBI: 24
Osvrti
U predstavi najviše oduševljava Martinićev intimistički, zreli, psihološki precizan tekst, koji na trenutke razotkriva apsurdnost i komiku svakodnevnih situacija. Njegove jednostavne, nepretenciozne rečenice pogađaju suštinu, izvrsno oslikavajući faze u odnosu sada već bivših partnera. Primjerice, scena u kojoj ona prekida vezu i odlazi iz zajedničkog stana izgovarajući rečenicu ‘Zalijevaj biljke, nemoj da krepaju’, govori više i točnije o odnosu, karakterima i psihološkim razlikama između to dvoje ljudi od tisuće izgovorenih riječi. Oduševljava i uvjerljivost, spontanost i prirodnost s kojom se svi troje – autor i glumci, svaki u svom segmentu, nose s reprezentacijom teme i njezinom prezentacijom u kazališnom kontekstu…
(…)Može se reći da Ivor Martinić ovim lijepo i pametno napisanim, tankoćutnim tekstom započinje novu fazu u svom stvaralaštvu. Naime, on nije samo autor izvrsnog teksta ‘Bilo bi šteta da biljke krepaju’ nego se pojavljuje i kao koredatelj, glumački savjetnik, svojevrsni konferansije pa čak i lik u predstavi, koji svojim aktivnim sudjelovanjem na sceni, razotkrivanjem sebe kao autora, te primjedbama i smjernicama koje upućuje glumcima, šarmantno razara strukturu dramskog teksta, te pridonosi dokumentarnosti i osjećaju prisnosti i povezanosti s piscem, likovima i publikom.
Nina Ožegović, T portal
U kratkom ali uzbudljivom dosadašnjem radu nezavisno kazalište KunstTeatar predstavilo je poticajan i inovativan program, koji ne staje samo na traženju umjetničkih odgovora na relevantne društvene pomake vremena u kojem živimo, već i hrabro propituje, analizira i ulazi u dijalog s temeljnim postavkama suvremene kazališne izvedbenosti. U takav se koncept, propitivanjem odnosa lika i autora, upustio i jedan od naših najboljih suvremenih dramatičara Ivor Martinić, autorski hrabro istražujući vlastiti dramski tekst Bilo bi šteta da biljke krepaju. Martinić, koji i sam sudjeluje u izvedbi, kao polazište za promišljanje pozicioniranja lika i/ili autora u priči uzima premisu ljubavnog rastanka, ispisana specifičnim jednostavnim ali nimalo jednoznačnim diskursom, koji mu pomaže u živom rastakanju granica između autora i likova. Glumci Maja Posavec i Pavle Vrkljan propituju emocionalne slojeve odnosa koji se urušio, ali i vlastiti odnos prema tekstu i autoru, tjerajući Martinića na propitivanje svog odnosa prema pisanju kao autorskoj odluci. Teško je detektirati koja je od te dvije razine bolnija, što pridonosi kvaliteti ove tihe i snažne predstave.
Tomislav Zajec, Vijenac
Možda je najzanimljivija činjenica da se ulazak glumaca u likove odvija upravo pred očima gledatelja. Maja Posavec i Pavle Vrkljan naočigled publike prelaze iz uloge koautora u glumce, što ovu predstavu čini pomalo neobičnom, a formu dijelu publike neočekivanom, no to ne umanjuje njezinu vrijednost. Naprotiv, možda je njezina snaga upravo ta otvorena forma bez čvrstih zidova koji je grade i zapravo ograničavaju, što glumcima i redatelju omogućuje slobodniju komunikaciju s publikom, a potom i dublje proživljavanje same predstave.
(…)Bilo bi šteta da biljke krepaju u svakom je slučaju kratka, ali iznimno uspješno realizirana studija prekida dugogodišnje veze, ali i odnosa autora s ostalim dijelovima njegova rada. U režiji Ivora Martinića te izvedbi Maje Posavec i Pavla Vrkljana, ova je drama postigla mnogo i rasprodala sve dosadašnje izvedbe. Svima dobro poznata tema, osjećajni, no ne i patetični razgovori te pomno dozirana romantika učinili su ovu predstavu jednom od onih koja će u gledateljima probuditi zatomljene osjećaje, možda ih i rasplakati no svakako ih potaknuti na komunikaciju, što je i bila primarna zadaća ove predstave.
Tea Schmidichen, Kazalište.hr